Jak na správnou výživu kojenců a batolat

batole

Stravování dětí je velice důležité. Ovlivňuje totiž celý jejich vývoj. Mělo by být nejen moderní a snadno dostupné, ale i chutné a především zdravé.

Základ každého správného jídelníčku by měly tvořit potraviny v co nejvíce přirozené formě, s použitím minimálního množství přidaných látek. Největším problémy jsou především v obsahu cukru a soli.

Vhodné složení stravy

Strava by měla být pestrá a rozmanitá s obsahem všech složek potřebných pro správný vývoj dítěte.

  • Komplexní sacharidy

Ty nalezneme v přirozené formě především v obilovinách, luštěninách a zelenině.
Pozor je třeba dát na nadměrnou konzumaci jemného sladkého pečiva či pečiva s různými sladkými náplněmi. Vyzkoušejte do jídelníčku zařadit pečivo celozrnné.

  • Ovoce a zelenina

Ideální je v syrovém stavu. Pokud je rodina na konzumaci zvyklá, nebude dělat problémy ani dětem. Zařadit ji lze do jídelníčku v různých formách – smoothie, zeleninové saláty či jen tak do ruky. I uprav je celá řada, chutná úprava je například grilováním nebo restováním.

  • Mléko a mléčné výroby

Tento druh stravy je nedílnou součástí a to především pro první období dětského vývoje. Ideální varianty jsou ty neochucené. Chcete – li chuť vylepšit, přidejte různé druhy ovoce a u větších dětí můžete mléčné výrobky obohatit přidáním některých druhů semínek.

Pomalu přidávejte i sýry, ale pozor na obsah soli. Vyhýbejte se slaným balkánským sýrům nebo nivě.

Chuť sýra můžete vylepšit přidáním některých nastrouhaných druhů zeleniny.

  • Maso a masné výroby

Do jídelníčku zařaďte kvalitní a libové druhy masa. Přidat můžete i maso červené, které obsahuje železo. Každý týden by mělo být v jídelníčku i maso rybí.
Kvalitní bílkoviny lze získat i z luštěnin, můžete je přidat třeba do rizota nebo polévky.

Miminka a batolata

Tady je strava velice jednoduchá – mateřské mléko, popřípadě jeho vhodné náhrady.
Zhruba na půl roce je vhodné začít přidávat různé příkrmy – zeleninové, zpočátku jednodruhové, později různé směsi. Stejné je to i s ovocnými příkrmy.
Velký zlom nastává kolem jednoho roku dítěte, kdy můžete začít se stravou podobnou té vaší.

Mějte na paměti, že vaše děti vás budou ve stravování napodobovat a že jídlo by mělo poskytovat tělu všechny potřebné látky.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení