Co nám poskytuje palmový olej?

O palmovém oleji se toho napovídalo a napsalo už hodně. Patří v dnešní době k nejvíc kritizovaným olejům. Řada lidí i lékařů jej považují za škodlivý a nabádají lidi, aby se mu snažili vyhýbat. Opravdu je to tak, jak se všude říká? Je vážně tak moc škodlivý?

Co je palmový olej?

Jde o rostlinný olej, který se získává lisování plodů tropické palmy olejné. V současnosti jde o jeden z nejběžnějších olejů na světě, který však podle mnohých není úplně zdravý. Jde o takzvaný strukturní tuk, který při výrobě hraje důležitou roli a dodává výrobku tu správnou konzistenci.

Co se výživového hlediska týče, není nutno se obávat všech výrobků, kde je palmový tuk. Rozhodující je celkový obsah sacharidů, tuků a složení mastných kyselin. Jestliže je palmový tuk využívaný jako strukturní, tedy ovlivňuje roztíratelnost, tuhost a podobně, a doplňuje ho rostlinný olej, který má vhodný podíl nenasycených mastných kyselin, pak je vše v pořádku, o zdraví se bát nemusíte.

Kde se palmový olej využívá?

Nachází uplatnění především v potravinářství, tedy ve směsných stolních olejích, v margarínech, sladkých i slaných sušenkách, v pečivu. Dále jej najdete také v pomazánkách, instantních polévkách. Najdete jej také v čokoládových polevách, zmrzlinách, bramborových lupíncích, kojeneckých výživách nebo také v nebalených potravinách, tedy ve sladkém a slaném pečivu.

Využití najde i v pohostinství, často se na něm smaží a peče. Kromě potravinářského průmyslu se využívá také v kosmetice, najdete jej v mýdlech, šamponech, krémech, rtěnkách, řasenkách, zubních pastách a podobně. Dále palmový olej najdete v čisticích prostředcích, při výrobě svíček se také využívá.

Vliv na lidské zdraví

Palmový olej obsahuje velké množství vitamínu E, přírodních karotenů a nasycených mastných kyselin. Budete-li jej konzumovat v rozumné míře, pak se není čeho obávat.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení