V našem jídelníčku by neměla chybět listová zelenina

spenat-1

Listovou zeleninu ne každý zařazuje do svého jídelníčku. Obsahuje však velké množství vitamínů, minerálů a enzymů. Je zásobárnou vlákniny a chlorofylu, který je její velice důležitou částí.

Díky nízkému obsahu kalorií může být významnou součástí redukčních diet. Nezanedbatelné jsou i její protizánětlivé účinky.

Chlorofyl – zvyšuje obranyschopnost organismu, zabraňuje růstu škodlivých bakterií, aktivuje důležité enzymy, má protizánětlivé účinky.

Někteří zástupci

Většina druhů je křehká a šťavnatá a je vhodná do míchaných zeleninových salátů, lze ji však konzumovat i samostatně nebo ji přidat jako součást zeleninových smoothie.

Hlávkový salát je doslova lahůdkou, mezi zelenými druhy.

Štěrbák (endivie zimní) je bohatým zdrojem vitamínů a minerálních látek. Díky hořčinám, které obsahuje, podporuje správné trávení.

Salát polníček má oříškovou chuť a je ideální v kombinaci s různými druhy zeleniny.

Špenát je zelenina, která se v kuchyni objevuje poměrně často a to jak v kuchyni studené, tak i teplé, neboť má poměrně velké možnosti využití.

Čekanka si, se svou mírně nahořklou chutí, pomalu, ale jistě také nachází své místo. Podporuje činnost trávicí soustavy a krevní oběh.

Rukola je velice oblíbená díky své štiplavé chuti. Obsahuje celou řadu tělu prospěšných vitamínů a minerálů a je vhodná jako přísada do různých druhů zeleninových salátů.Také ji můžete vyzkoušet orestovat s česnekem. V této úpravě je vhodná jako příloha k masům.

Šrucha je bohatou zásobárnou vitamínů, minerálů, antioxidantů a omega 3 – mastných kyselin. Lze ji přidávat do salátů, ale i do polévek nebo dušených jídel. Upravit ji můžeme i jako špenát.

Mezi listovou zeleninu nesmíme zapomenout zařadit ani různé zelené natě či koření. Používat je můžeme do salátů, pomazánek či polévek.

Nejčastěji využívanými zástupci jsou pažitka, petrželová nať, řeřicha, kopr, kerblík, celerová nať, libeček, saturejka, bazalka, majoránka, dobromysl a řada dalších.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz