Kopřiva je nejen plevel

Tato rostlinka se objevuje brzy zjara a bývá prokletím všech zahrádkářů. Ne každý si však uvědomuje její zdravotní výhody pro náš organismus.

Zdravotní výhody pro náš organismus

Kopřiva je rostlinka, která pomáhá čistit krev a podporuje krvetvorbu. Proto bývá velice častou součástí jarní očistné kúry. Podporuje metabolismus. Je bohatá na celou řadu vitamínů a minerálů, nezanedbatelný je podíl železa, které pomáhá překonávat únavu a vyčerpanost. Proto ji lze použít u lidí anemických.

Pomáhá při zánětech močových cest, má lehké antibakteriální schopnosti.

Využití v kosmetice

  • Pleťové krémy a masky s výtažkem z kopřivy jsou ideálním prostředkem pro odmaštění pleti. Můžete je použít i proti akné.
  • Podporuje růst vlasů – umývejte si hlavu odvarem z čerstvých kopřiv nebo používejte kopřivovou tinkturu, která má pozitivní účinky i na vlasovou pokožku. Bojujete – li s lupy, potírejte si pravidelně pokožku hlavy kopřivovou tinkturou.
  • Pokud ji zkombinujete s lopuchem, aloe nebo heřmánkem, získáte regenerační vlasovou masku.
  • Péče o pleť – suché pokožce obličeje prospěje kopřivová maska. Postačí smíchat šťávu z čerstvých kopřiv s medem, nanést na obličej a nechat působit asi 20 minut, následně řádně opláchnout. Pokud máte problémy s akné, pravidelně oplachujte obličej vlažným odvarem, vyrobeným z kopřivových listů.
  • Díky obsahu křemíku podpoří zdravý růst nejen vlasů, ale i nehtů.

Kopřiva v kuchyni

Kdo by neznal tradiční velikonoční nádivku s kopřivami.

Kopřivy však můžeme upravovat i jinak. Můžeme z nich vyrobit zdravou jarní polévku (chutná je v kombinaci s bramborem, kořenovou zeleninou a kysanou smetanou), tepelně upravené listy (zmizí tak palčivost) můžeme přidat do zeleninových salátů. Kopřivové lístky lze upravit podobně jako špenát. Na jemno nasekanou kopřivou můžeme nahradit pažitku či petrželku v tvarohových pomazánkách či na dozdobení jídel.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz