I bez lepku se dá jíst chutně

Lepek je směs dvou bílkovin, jež se nacházejí v semenech některých obilovin ( především pšenice, žita a ječmene). U některých osob může vyvolávat alergie či dokonce onemocnění tenkého střeva, které vyžaduje celoživotní stravovací omezení. To však neznamená, že by strava těchto lidí byla nějakým způsobem ne příliš chutná. I bez lepku lze jíst chutně. Důležité je, aby takový jídelníček obsahoval dostatečné množství vlákniny, vitamínů a minerálních látek.

Bezlepkové potraviny

Jsou dostupné ve specializovaných prodejnách zdravé výživy, v obchodech zaměřených na sortiment bez lepku, na internetu a i ve větších super a hypermarketech je též najdete v nabídce.

Základní suroviny pro bezlepkovou stravu jsou brambory, rýže, sója, kukuřice, pohanka, luštěniny, amarant (obilovina s velkým obsahem proteinů), proso a výrobky z nich. Samozřejmostí jsou kvalitní tvrdé sýry, tvaroh, jogurty a kysané mléčné výrobky, libové maso, kvalitní šunka, ovoce, zelenina a vejce.

Pokud si při nákupu nejste jisti, hledejte tato označení : „bezlepkové“, „bez lepku“ nebo „přirozeně bezlepkové potraviny“ či obrázek přeškrtnutého klasu.

Veškeré druhy ořechů a nejrůznější semínka (slunečnicová, dýňová, lněná, sezamová, konopná) můžeme také zahrnout do přípravy jídel.

Nemusíte se bát ani sladkého

Místo krupicové kaše vyzkoušejte kaši z rýže nebo jáhel. Pokud si chcete dát něco sladkého, třeba v cukrárně, volte rakvičku, laskonku nebo bezé. Tyto laskominy se vyrábějí z vaječné melanže a často ani mouku neobsahují.

Pokud si sladkosti chcete připravovat doma, vybírejte takové, při jejich přípravě mouku nepotřebujete – krémy, ovocné dřeně nebo dobroty z jogurtu či tvarohu. V obchodech lze zakoupit i již předpřipravené bezlepkové směsi. Pro pečení lze použít i různé druhy bezlepkové mouky – kukuřičná, rýžová.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení