Mrkev nejen pro oči

Mrkev je běžné k dostání snad v každé domácnosti, jde o zeleninu, která je oblíbená v kuchyni. Používá se jako hlavní jídlo, příloha v podobě salátu, do polévek nebo například na večeři nebo do pomazánek na chlebíčky. Stále víc a víc jsou v oblibě výborné mrkvové dezerty. Její využití je velmi rozmanité, bez mrkve si mnozí neumí některá jídla představit. Všeobecně se ví, že mrkev zlepšuje zrak a má skvělé účinky na lidské tělo. A co víc, není dobrá jen pro oči.

Skvělá nejen pro oči

Zažitým faktem je, že mrkev zlepšuje zrak. To jste slýchávali jako malí a používáte to pro své děti možná dodnes. Mrkev může prospět také šerosleposti. Ovšem skvěle působí při ochraně organismu proti působení volných radikálů, které jsou zodpovědné za rozvoj nádorových onemocnění. Jde o skvělý zdroj karotenů, které mají skvělé antioxidační účinky. Má vysoký obsah betakarotenu, z něhož si vaše tělo tvoří vitamín A a pokožku chrání před zářením. Syrová mrkev umí podpořit trávení a vyprazdňování. Doporučuje se konzumovat s menším množstvím tuku, aby se dobře vstřebaly všechny látky, které jsou rozpustné v tucích

Kromě výše zmíněných účinků má mrkev také celou řadu dalších pozitivních účinků na lidské tělo a zdraví. V čem všem může mrkev také pomoci:

  • Podpořit zdravý růst a vývoj dětí
  • Posiluje srdce, cévy a sliznice v těle
  • Urychluje hojení ran
  • Pomáhá při zácpě, ale také při průjmu
  • Dodává pleti svěžest a vitalitu
  • Posiluje nehty a vlasy
  • Zvyšuje mužskou plodnost
  • Pomáhá také ženám v těhotenství

Mrkev je označení, které je zažité pro všechny typy mrkví, pro karotku, což je raná odrůda mrkve s nejjemnější dužinou a pro mrkev, což je pozdní odrůda, která je špičatá, rozměrově větší a dobře skladovatelná. Mrkev je možno konzumovat v syrovém stavu nebo vařenou.

Syrová mrkev obsahuje sacharid falkarinol, které má silné protirakovinné účinky. Jde však o nestabilní sacharid a snadno se při vaření rozkládá. Doporučuje se proto vařit mrkev vcelku, aby tato složka zůstala uvnitř mrkve.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení