Selen nejen jako podpora funkce štítné žlázy
Selen patří do skupiny esenciálních stopových prvků. Naše tělo jej potřebuje jen ve velmi malém množství. Přirozeně se vyskytuje v celé řadě potravin. Také je dostupný jako doplněk stravy. Vzhledem k tomu, že si selen naše tělo nedokáže vytvořit, je odkázáno na jeho příjem ze stravy.
K čemu selen potřebujeme?
Je potřebný pro správné fungování štítné žlázy (podporuje přeměnu její neaktivní formy hormonů na formu aktivní), pro syntézu DNA, na podporu imunitního systému a plodnosti. Kromě toho se jedná o významný antioxidant, který chrání buňky proti poškození, jež způsobují volné radikály. Díky tomu funguje jako prevence proti chronickým chorobám. Také zvyšuje obranyschopnost našeho organismu a jeho odolnost proti infekcím. Vyšší tvorbu škodlivých volných radikálů podporují kouření, nadměrná konzumace alkoholu nebo vyšší míra stresu. Tyto faktory zvyšují množství volných radikálů v těle a mohou být porušené buněčné funkce. Selen má blahodárný vliv na vlasy a nehty a krevní tlak. Dobře působí na regeneraci srdečního svalu.
Přirozené zdroje selenu
Mezi bohaté zdroje tohoto prvku patří para ořechy, ryby (tuňák, losos, treska), drůbeží a hovězí maso, játra, vejce, celozrnné produkty, houby, košťálové druhy zeleniny (brokolice, kapusta, květák, zelí, kedlubna), cibulové druhy zeleniny, čočka, chřest nebo mořské plody. V jídelníčku by se měly pravidelně vyskytovat maso nebo mléčné produkty.
Selen jako doplněk stravy
Pořídit si můžete třeba Adelle Davis Selen. Jedná se o výživový doplněk podporující růst, činnost jater a tvorbu důležitých hormonů. V tomto přípravku se selen vyskytuje ve formě L- selenomethioninu. Tuto formu tělo zužitkuje daleko lépe. Selen se do složek těla v této formě absorbuje a vstřebává mnohem snadněji.